امروز پنجشنبه 31 مرداد 1398

دانشگاه‌ها افراد کارآفرین تربیت کنند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ محمدصادق بیجندی، معاونت جهاد دانشگاهی کشور در همایش توسعه پایدار با رویکرد توسعه پایدار و چالش‌های سرمایه‌گذاری منطقه ترشیز که به همت مرکز آموزش عالی کاشمر برگزار شد؛ افزود: متاسفانه بسیاری از دانشگاه‌های کشور در نسل یک و دو قرار دارند و هنوز ورود به دانشگاه‌های نسل سه نکرده و بسیاری از آنها هنوز ادبیات نسل و چهار را نمی‌دانند و با آن آشنا نیستند.

وی اظهار کرد: در گذر زمان آمو‌زش عالی چهار نسل دارد که کشورهای توسعه یافته نسل پنجمی را هم با آن اضافه کرده‌اند.

بیجندی عنوان کرد: دانشگاه‌های نسل یک فقط تئوری محور هستند و فقط مدرک ارائه می‌دهند، دانشگاه‌های نسل دو علاوه بر آموزش پژوهش را هم انجام می‌دهند، دانشگاه‌های نسل سوم علاوه بر آموزش و پژوهش به کارآفرینی و مهارت آموزی توجه ویژه دارند و دانشگاه‌های نسل چهارم برای آینده حرکت می‌کنند.

وی اظهار کرد: متاسفانه بسیاری از دانشگاه‌های کشور در نسل یک و دو قرار دارند و هنوز ورود به دانشگاه‌های نسل سه نکرده و بسیاری از آنها هنوز ادبیات نسل و چهار را نمی‌دانند و با آن آشنا نیستند.

معاونت جهاد دانشگاهی کشور و رئیس سازمان تجاری سازی و اشتغال دانش آموختگان عنوان کرد: به رغم اینکه از چهار سال قبل دانشگاه تهران اعلام کرده می‌خواهد دانشگاه نسل سه بشود اما اکنون در دنیا دانشگاه‌های نسل پنج هستند.

وی گفت: کشورهای توسعه یافته برای تحقق دانشگاه نسل دو و سه از سه تکنیک آگاه سازی، گفتمان سازی و جریان سازی فکری استفاده می‌کنند.

بیجندی با انتقاد از عدم حضور برخی دانشگاه‌ها در این همایش بسیار مهم عنوان کرد: بعد از برگزاری این همایش در بخش‌های مختلف جریان‌های فکری در منطقه راه بیندازیم.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه‌های نسل سه و چهار به دنبال بهره‌وری و کار تیمی هستند و نیروها را ارزشمند و توانمند کرده و افراد کارآفرین تربیت می‌کنند، افزود: به رغم اینکه برای یکی از نهادهای مطرح کشور با بیش از دو هزار نفر مصاحبه کردیم اما هیچ کدام واحد شرایط نبودند و حتی نمی‌توانستند یک درخواست ساده بنویسند.

معاونت جهاد دانشگاهی کشور با اعلام اینکه دانش آموختگانی را داریم تربیت میکنیم برای ۳۰ سال قبل در صورتیکه نیاز جامعه چیز دیگری است و دانشگاههای نسل سه و چهار هدف دیگری دارند، اظهار کرد: هرچند دانشگاههای نسل سه و چهار به اخلاق اداری بسیار توجه می‌کنند اما در دانشگاه‌های ایران به اخلاق توجهی نداریم.

وی گفت: اکنون دو هزار و ۵۶۹ دانشگاه، موسسه آموزش عالی، پیام نور، آزاد و … با بیش از ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر دانشجو در کشور داریم در صورتیکه تعداد این مراکز از کشورهای استرالیا، هلند، بلژیک و … بسیار بیشتر هستند.

رئیس سازمان تجاری سازی و اشتغال دانش آموختگان بیان کرد: به رغم اینکه سرمایه انسانی بی‌نظیری داریم اما استفاده مناسبی نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: هرچند در کاشمر ۷ دانشگاه و مرکز آموزش عالی داریم اما نتوانستند در راستای رفع مشکلات منطقه به خوبی گام بردارند.

بیجندی گفت: اگر به دنبال توسعه پایدار هستیم مراکز آموزش عالی کاشمر باید در میدان حضور داشته باشند، نقش این مراکز در توسعه پایدار باید نقش علمی، آموزشی، فرهنگی و ارتباطی و اقتصادی، سیاسی، امنیتی و اجتماعی باشد.

منبع: ایران نیوز آنلاین