امروز پنجشنبه 28 شهريور 1398

با قول مساعد دکتر سورنا ستاری‏، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری: مرکز نوآوری ترشیز تجهیز می شود

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تجهیز و تأمین امکانات مورد نیاز مرکز نوآوری ترشیز قول مساعد داد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مرکز آموزش عالی کاشمر دکتر ستاری در دیدار با نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی در معیت دکتر معماریان رییس مرکز آموزش عالی کاشمر و دکترعاقل رییس مرکز نوأوری ترشیز ، طی سخنانی به وظیفه دانشگاه و دانشگاهیان برای رفع مشکلات و ارائه راهکارها پرداخت. وی همچنین بر این نکته تأکید کرد که با در نظر گرفتن پتانسیل ها و مزیت های منطقه باید روی محصولات دانش بنیان کار کرد و سپس درزمینه تجاری سازی و یافتن بازار و ... اقدام نمود.
وی با اشاره به این که ما از نیروهای خلاق و صاحب ایده بنا به مسئولیت مان حمایت های لازم را خواهیم داشت؛ افزود: تلاش داریم مسیر توسعه کسب و کارهای حوزه فناوری و محصولات دانش بنیان را فراهم و تسهیل کنیم.
دکتر ستاری با تاکید براین که دانشگاه باید بتواند در قالب مسئولیت های اجتماعی مشکلات را حل کند و متناسب با ظرفیت های منطقه اقدام نماید؛ گفت: ما در دانشگاه های منطقه به دنبال این هستیم که در حوزه کارآفرینی به واسطه دانشگاه اقداماتی انجام دهیم به ویژه آن که مرکز نوآوری هم در منطقه فعالیت دارد.
وی افزود: صندوق پژوهش نیز درپارک های فناوری استان ها فعال است و براساس تفاهم نامه صورت گرفته؛ جهت ارائه تسهیلات به واحدهای فناور اقدام می نماید.
وی با اشاره به وجود ایده های خلاقانه در زمینه مزیت های منطقه از جمله کشاورزی و دامپروری گفت می توان پروژه های خوبی را در منطقه اجرا کرد . وی تاکید کرد؛ ما درس خواندیم که این امکان را به افراد بدهیم که برای آنها طرح های جدید ارائه نموده و متناسب با سلیقه بازار اقدام کنیم.
نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی در این نشست با اشاره به پتانسیل های منطقه در حوزه کشاورزی و دام‍‍‍پروری گفت: مرکز نوآوری ترشیز در آغاز راه برای تولید محصولات دانش بنیان و در کنار آن ایجاد اشتغال پایدار نیازمند کمک است .
بهروز بنیادی اظهار داشت: با توجه به مبتنی بودن اقتصاد منطقه بر پایه کشاورزی و دامپروری در سالهای گذشته طرح هایی اجرا شده از جمله طرح پیش رس کردن انگور که کارهای مطالعاتی بسیاری در این زمینه صورت گرفت. وی اظهار داشت: در حال حاضراقداماتی در دست انجام است تا این محصول آماده تجاری سازی شود .
وی گفت: در حوزه محصولات دیجیتال و یارانه ای و در حوزه صنایع دستی و ... هم نیاز به طرح های مبتکرانه برای رونق اقتصاد منطقه هستیم.
رییس مرکز آموزش عالی کاشمر در این نشست طی سخنانی اظهار داشت:مرکز نوآوری ترشیز در سال 95 مجوزفعالیت گرفت و ذیل دانشگاه کاشمر کار کرده و در حوزه فنآوری و نوآوری وبرگزاری جشنواره در حوزه اختراعات اقدام و بانک اطلاعاتی فناروان و نواوران را شکل داده است.
دکترهادی معماریان خلیل آباد گفت: ظرفیت های منطقه در حوزه کشاورزی بالاست و 85 درصد درآمد مردم منطقه از طریق کشاورزی و دامپروری است.
وی اظهار داشت: دراین سالها با اعتبارات اندک مرکز آموزش عالی کاشمر، امور را پیش بردیم اما یکی از مشکلات ما در مرکز نوآوری بحث فضا بود که با کمک مجموعه شهرستان فضایی بالغ بر 500 متر مربع در بیرون دانشگاه مستقل برای تجهیز هسته های نواور شکل داده ایم و آمادگی داریم با مساعدت و کمک معاونت، واحدها و هسته های نوآور را با توجه به بانک اطلاعاتی موجود فعال کنیم.
وی با اشاره به برگزاری کارگاه در زمینه ثبت اختراعات و انعقاد تفاهم نامه همکاری با شرکت های خصوصی، گفت: تلاش هایی در حوزه شتابدهی به صنایع تبدیلی انجام داده ایم و در این راستا نیازمند حمایت بیشتر هستیم تا مرکز نوأوری ذیل مرکز آموزش عالی کاشمر بتواند زمینه رونق اقتصادی منطقه و ایجاد اشتغال پایدار را فراهم کند.
وی گفت: در حال حاضر مرکز آموزش عالی کاشمر حدود یک هکتار فضا در اختیار دارد و تا پایان سال تعداد اعضای هیات علمی خود را به بیش از 15 نفر می رساند. تا کنون نیز در مجموع اقدامات موثری در راستای انجام مسئولیت اجتماعی خویش انجام داده ایم اما به لحاظ بودجه ای در مضیقه ایم.
رییس مرکز نوآوری ترشیز نیز طی سخنانی اظهار داشت: در چند ماه اخیر 160 طرح را در نمایشگاه توانمندی های ترشیز میزبانی کردیم و فعالیت های مختلفی در زمینه صنایع خلاق و فرهنگی در سطح منطقه داشته ایم. همچنین در حوزه صنایع غذایی و کشاورزی و در حوزه محصولات دیجیتال نیزاقداماتی انجام داده ایم.
دکتر عاقل افزود: با توجه به اینکه بستر لازم را فراهم کردیم و خانه صنعت راه اندازی شده و دفتر ارتباط با صنعت در دانشگاه شکل گرفته به دنبال کارآفرینی و تحقق اقتصاد دانش بنیان هستیم.
وی با اشاره به پتانسیل های کشاورزی منطقه از جمله مزارع زعفران، گیاهان دارویی و کینوا و
 
ابراز امیدواری کرد؛ با ارایه طرح های خلاقانه و ایده های بکر و با حمایت مسئولان زمینه تجاری سازی این محصولات را نیز فراهم نماییم...