احیای کشت پنبه به عنوان طلای سفید در کاشمر اولویت دارد

رئیس مرکزآموزش عالی کاشمر سابقه کشت فراوان پنبه در منطقه، آشنایی کشاورزان با این محصول، وجود یکی از مهمترین ایستگاههای تحقیقات پنبه و کارخانه لینترگیری پنبه و پنبه پاک کنی در کاشمر، وجود صنایع نساجی پیشرفته و... را از پتانسیل‎ها و مزیت‎های این منطقه برشمرد و بر احیای کشت این محصول به عنوان یک اولویت در منطقه تاکید کرد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مرکز آموزش عالی کاشمر دکتر هادی معماریان در نشست خبری همایش ملی روز جهانی پنبه که در مرکزنوآوری ترشیز برگزارشد؛ گفت: همزمان با برگزاری مراسمی که به مناسبت روز جهانی پنبه در ژنو سوئیس برگزار می شود در کاشمر هم همایش ملی برگزار می شود.
وی افزود: منطقه ترشیز به عنوان یکی از مناطق مستعد کشت پنبه از دیرباز شهرت خاصی در کشور داشته به طوریکه ایستگاه تحقیقات پنبه شرق کشور به عنوان مهمترین ایستگاه پنبه کشور در این منطقه قرار دارد.

وی ابراز کرد: با توجه به ظرفیت‎ها، پتانسیل‌ها ی منطقه ترشیز باید کشت پنبه را در این منطقه  احیاء کرد.

معماریان با اشاره به  پتانسیل فراوان منطقه درزمینه تولیدات کشاورزی، باغی، زراعی، دامی و اشتغال 90 درصد مردم منطقه در زمینه کشاورزی و دامپروری، اظهار داشت: همه این مزیت‎ها تصمیم گیران را مجاب نمود تا برای اولین بار در کشور و همزمان با 15 مهرماه روز جهانی پنبه همایش ملی روز جهانی پنبه را با حضور مسئولان کشوری و استانی در کاشمر برگزار شود.
رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر توسعه کشت و تولید پنبه با ارتقاء کیفیت محصول، بهبود فن‎آوری و انتقال دانش به مزرعه، بررسی زنجیره ارزش از مزرعه تا صنعت، بازرگانی و اقتصاد منطقه و نوسازی و توسعه صنایع اصلی و جانبی پنبه را از محورهای این همایش اعلام کردو گفت: در روز برگزاری این همایش پذیرای حدود 300 تا 400 میهمان خارج از منطقه خواهیم بود و این فرصتی مغتنمی برای ماست تا پتانسیل‎ها، ظرفیت‎ها و جاذبه‎های منطقه را معرفی کنیم.
وی با اشاره به اینکه طی دوسال اخیر به موضوع مسئولیت اجتماعی مرکز آموزش عالی کاشمر به عنوان یک مرکز دانشگاهی پیشرو در راستای تحقق توسعه پایدار تلاش شده ؛ گفت: در همین راستا درابتدای امسال همایش ملی توسعه پایدار ترشیز را برگزار کردیم و اینک در کنار سایر دستگاهها از جمله جهاد کشاورزی، صنعت و معدن و یکی از معین های اقتصادی شهرستان در حوزه اجرای همایش ملی روز جهانی پنبه فعالیت داریم.
وی ابراز امیدواری کرد؛ برگزاری این همایش بتواند دستاوردهای مفیدی برای منطقه و ساکنین آن داشته باشد.
در این نشست خبری مدیرجهاد کشاورزی و رییس اداره صمت کاشمر و دکتر صمیمی رییس هیئت مدیره کارخانجات نساجی کاشمر مدرس در خصوص اهمیت برپایی همایش ملی روز جهانی پنبه به ایراد سخن پرداختند و در پایان به سئوالات خبرنگاران پاسخ گفتند.

دسته مطلب: